printlogo


در راستای کنگره 6500 شهید استان کرمان
دومین یادواره شهید گمنام دانشگاه صنعتی سیرجان برگزار شد
دومین یادواره شهید گمنام دانشگاه صنعتی سیرجان برگزار شد
کد خبر: 56276 تاریخ: 1397/12/21 08:09
به همت بسیج دانشجویی سیرجان دومین یادواره شهید گمنام دانشگاه صنعتی سیرجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / مسئول بسیج دانشجویی شهرستان سیرجان باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی گفت: تکریم شهیدان، تکریمِ ایثار و اخلاص است؛ تکریم دل های نورانی و جان های لبریز از صفا و نورانیّت است.

علی سلیمی دریابیگی افزود:در راستای برگزاری کنگره ۶۵۰۰شهید استان کرمان وسالگرد شهید گمنام دانشگاه به همت بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سیرجان دومین یادواره شهید گمنام دانشگاه صنعتی سیرجان با حضور پرشور دانشجویان، اساتید، ریئس و معاونین دانشگاه صنعتی سیرجان، امام جمعه محترم، معاون سیاسی و امنیتی فرماندار، مسئول فرهنگی و مسئول حفظ و آثار ناحیه مقاومت سپاه، معاون بنیاد شهید، و دیگر مسئولین ادارات شهرستان  باحضور سخنران کشوری وحید حجتی و مداح کشوری رضا بذری در نماز خانه دانشگاه صنعتی سیرجان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم امام جمعه سیرجان بیان کرد: ما شهدا را نمی‌شناسیم و نمی‌دانیم چه مقام و منزلتی نزد خداوند متعال دارند، بنابراین باید سعی کنیم راهشان را ادامه دهیم و خون پاکشان را حفظ کنیم و در مسیر آنها حرکت کنیم.

وی افزود: کسی درددل پدر و مادر شهدا به ویژه شهدای گمنام را که سال‌ها منتظر هستند نمی‌داند و نمی‌فهمد؛ بنابراین باید به مقام صبر، بردباری و حوصله آنها ارج بنهیم و آن را گرامی بداریم؛ چراکه می‌گویند شهدای گمنام همان‌هایی هستند که در آسمان‌ها معروفند.

حضرت حجت السلام والمسلمین حاج سید محمود حسینی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم گفت: همه باید این بیانیه را به دقت مرور و پیاده کنیم.

حسینی افزود: دلیل اینکه مقام معظم رهبری در این بیانیه بیشتر جوانان را خطاب قرار دادند این است که مدیریت کشور در حال و آینده یعنی در زمان انقلاب امام زمان(عج) برعهده جوانان است؛ به همین دلیل جوانان باید قدر خودشان را بدانند و به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه ویژه نشان دهند.

در ادامه سخنران مراسم حجتی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید گمنام  به بیان کرامات شهید پرداخته و اظهار داشتند: آیه آیه این قرآن تلنگری به اندیشه‌های ماست، با توجه به مقامی که قرآن برای شهید در نظر گرفته است نتیجه می‌گیریم، یادواره و جلسه شهید یعنی جلسه تلنگر به اندیشه است.ایشان بیان کردند که خداوند متعال در قرآن کریم زندگی جاودان را برای شهدا ترسیم می‌کند.

راوی دفاع مقدس در دومین سالگرد شهید گمنام دانشگاه صنعتی سیرجان با اشاره به آیه شریفه «وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ»،گفت: «تحسبن» در این آیه اشاره دارد به گمان خیلی قوی که به اعتقاد و باور تبدیل شده است، خداوند در این آیه قوی و صریح می فرمایند گمان نکنید کسی که در راه خدا کشته شده مرده است.

حجتی تصریح کرد: وقتی به آیات و روایات نگاه می‌کنیم می‌بینیم چه مقامات جالب توجهی برای شهید قائل هستند، یکی از این مقام‌ها این است که وقتی اولین قطره خون شهید بر زمین می‌ریزد تمامی گناهانش بخشیده می‌شود و همچنین مقامی دارد که می‌تواند ۷۰ نفر را شفاعت کند.

وی گفت: ما نیز اگر بخواهیم اهل حال باشیم و از زندگی لذت ببریم باید معرفت به شهید پیدا کنیم و مانند او زنده باشیم، شهید کسی است که به معارف قرآن و خدا دست پیدا کرده است با چنین معرفتی مرده بودن معنا ندارد همچنان که آیت الله بهجت نیز می‌فرمایند: «با چنین خدایی باز اگر احساس ناامیدی کنیم جای تعجب دارد».

این راوی ادامه داد: این جمله که می‌گویند «تقابل حق و باطل»، اشتباه است، حق دنبال جنگ و تقابل نیست، جنگ‌ها همیشه از باطل است، در جنگ تحمیلی هم ما فقط دفاع کردیم، حال شهدا و وصیت نامه شهدا به ما می‌گوید آن دفاع یک دفاع دلسوزانه بود دفاعی که می‌گفت حاضرم بمیرم؛ اما شما حال بد نداشته باشید.

حجت الاسلام حجتی عنوان کرد: ظاهر دفاع مقدس و قیام کربلا، تیر و ترکش و نیزه بود پشت پرده‌ها را ببینید معرفت به خدا را ببینید خدایی که از همه می‌گذرد؛ اما ما نمی‌توانیم از کسی که به ما بدی کرده بگذریم.

این راوی در پایان گفت: با توجه به اینکه خدا در قرآن می‌فرمایند حتی افتادن برگی از درخت اتفاقی نیست، حضور شما نیز در این مراسم اتفاقی نیست، خدا دلش برای شما تنگ شده بود و شما را دعوت کرد، همان خدایی که نمی‌خواهد شما به بن بست عاطفی برسید و دلتان بگیرد.

در ادامه مداحی حاج رضا بذری، زیارت مقبره شهید گمنام و صرف شام از دیگر برنامه های این مراسم معنوی بود.

لینک مطلب: http://www.bso.ir/News/56276.html