printlogo


گام های قاطع دانشگاه رازی در تحقق سند ایران 2040 دانشگاه استنفورد، حماقت یا خیانت به علوم پایه!؟؟
گام های قاطع دانشگاه رازی در تحقق سند ایران 2040 دانشگاه استنفورد، حماقت یا خیانت به علوم پایه!؟؟
کد خبر: 67471 تاریخ: 1398/4/3 12:54
در هفته های گذشته دانشجویان زیست شناسی دانشگاه رازی در نامه ای به وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری خواهان بازنگری در تصمیم عجولانه ی مدیران آموزشی و اساتید محترم گروه زیست شناسی در حذف غیر معقول تحصیلات تکمیلی این رشته شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی:  در این نامه دانشجویان ضمن تاکید بر ناعادلانه بودن این تصمیم و آسیب­های آن به کشور خواستار حل مسئله به صورت منطقی و ریشه­ای به جای پاک کردن صورت مسئله شدند، همچنین در این نامه دانشجویان خواستار اختصاص بودجه به منظور انجام پژوهش­های علمی بودند. اما اساتید محترم و مدیران تصمیم­گیر دانشگاه به جای بر طرف کردن دغدغه­های به حق دانشجویان سعی در متشنج کردن جو دانشگاه داشته و با تصمیماتی عجیب­تر و غیرقانوی چون آموزش محور کردن دانشجویان تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل، بر بی­ثبات کردن فضای دانشگاه دامن زدند و از سوی دیگر این تصمیم سبب خاموش شدن بخشی از چرخه­ی تولید علم در کشور خواهد شد. شایان ذکر است که حذف تحصیلات تکمیلی در مورد رشته­های آمار و فیزک دانشگاه رازی نیز در جریان می­باشد و در سایر رشته­های علوم­پایه نیز خبر از کاهش ظرفیت به گوش می­رسد. ذکر چند نکته به منظور تبیین حقیقت در مورد این حوادث و روشن شدن افکار عمومی ضروری می­باشد.

به یقین خروجی و هدف طرح­های پژوهشی در سطح دانشگاه نباید محدود به مقاله­ی چاپ شده در نشریات خارجی باشد، اما این نکته قابل تامل است که آیا اساتید محترم گروه زیست شناسی دانشگاه رازی و به تبع آن اساتید علوم پایه­ی این دانشگاه تاکنون به مطالعه­ی سند جامع علمی کشور پرداخته­اند و از اولویت­های پژوهشی تخصص خود آگاه هستند که با تولید علم مفید به بر طرف کردن مشکلات بنیادی کشور بپردازند؟؟؟ آیا مسائل پایه­ای که در صنعت، کشاورزی، بهداشت و درمان در سطح کشور وجود دارد و به دلیل پایه­ای بودن حل این مسائل از تخصص محقیقن رشته­ی خود خارج می­باشد برای اساتید اهمیتی دارد که با این وجود به ماجراجویی­های شخصی علمی با اندک هزینه­ی پژوهشی و پول­های بی­زبان دانشجویان می­پردازند؟؟؟

تعجب اصلی دانشجویان از این موضوع می­باشد که اساتید محترم اعتقاد به نبود بودجه­ی پژوهشی کافی دارند حال آن که در دانشگاه رازی طرح­های تحقیقاتی کلانی چون آمایش سرزمینی در حال انجام می­باشد که هزینه­های گزافی را به خود اختصاص داده و بدون توجه به تخصص­گرایی به افراد غیر متخصص واگذار گشته و خروجی­های مطلوبی نداشته است، نمایندگان مجلس شواری اسلامی کرمانشاه بارها به این موضوع تاکید کرده­اند که به دلیل بی­توجهی به تخصص­گرایی در محول نمودن این پروژه عظیم، خروجی­های مناسبی برای تحقق مدیریت شهری کارآمد از این طرح عظیم آمایشی حاصل نمی­گردد. اگر بودجه­های پژوهشی طرح­های کلان دانشگاه رازی در زمینه­ی محیط­زیست، کشاورزی و یا طرح­های چون آمایش سرزمینی به تحقیقات بنیادین علوم پایه در این زمینه­ها اختصاص یابد ضمن بر طرف کردن مشکلات پایه­ای کشور به تولید محققین زبده در علوم­پایه خواهد انجامید که نوید بخش پیشرفت پایدار در سپهر انقلاب اسلامی خواهد بود.

وجود بودجه و امکانات به منظور انجام تحقیقات علمی امری ضروری است، اما درک این موضوع که هیچ رابطه­ی الزامی مستقیمی بین افزایش بودجه و کیفیت تحقیقات علمی وجود ندارد بر هر فردی آشکار می­باشد و گواه این موضوع دانشجویانی هستند که هزینه­های بالای پایان نامه­ی خود را از جیب خرج کرده و تحت راهنمایی اساتید محترم خروجی­های علمی معتبری را در تحقیق خود به دست نیاوردند، شاید بهتر باشد قبل از انداختن تمام تقصیرها به نبود بودجه در این موضوع تامل کنیم که تحقیقات علوم زیستی نیازمند طراحی اصولی آزمایش بوده و هر فرضیه­ای علمی نیازمند تجربه کردن و سرمایه گذاری اقتصادی نمی­باشد. از سوی دیگر اساتید محترم همواره به تقلید در زمینه­ی پژوهش­های علمی پرداخته و خلاقیت علمی خود را کنار گذاشته­اند که این موضوع بی­توجهی آشکار به نهضت جنبش نرم­افزاری در کشور می­باشد. دنبال روی صرف و تقلید از محققین همکار خارجی در تعریف پروژه­های علمی ضمن تحمیل هزینه­های مادی بالا سبب کاهش مهارت خلاقیت علمی در محققین آینده کشور خواهد شد.

از سوی دیگر اساتید گروه زیست شناسی اعتقاد دارند که تصمیم آنان در حذف تحصیلات تکمیلی گروه زیست شناسی به صلاح دانشجویان بوده و در راستای حمایت از ارزش کار تحقیقاتی دانشحویان بوده است و همچنین بر این موضوع تاکید دارند که نامه­ی اعتراضی جمع کثیری از دانشجویان زیست شناسی به وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری از روی نا آگاهی می­باشد، این موضوع در حالی است که دانشجویان زیست شناسی بارها خواهانه شرکت در جلسه­ی گروه زیست شناسی شده­اند و هر بار با پاسخ منفی اساتید محترم مواجه شده و جلسات گروه زیست شناسی بدون مشارکت دانشجویان که عنصر اصلی و شاکله­ی هر دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی هستند برگزار می­شود و بارها در مسائل مختلف نادیده گرفتن دانشجویان با این توجیه که نسل حاضر مانند نسل گذشته کارآمد و با سواد نیست از سوی اساتید صورت گرفته است.

بی توجهی به تلاش برای رسیدن به مرجعیت علمی نکته­ی دیگری است که از طرف اساتید محترم گروه زیست شناسی و رشته­های علوم پایه دانشگاه رازی در حال اجرا می­باشد. گواه این موضوع نداشتن تفکر منسجم و اندیشیدن در گزاره­های علمی به منظور ارائه­ی مقالات مروری است که حداقل این ظرفیت در قالب درس سمینار دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود دارد و این موضوع میتواند ضمن تولید علم خلاق پیشنه­ی پژوهشی مناسبی برای پروژه­ی عملی پایان­نامه باشد، حال آن که اساتید محترم با بیان این که نوشتن مقاله­ی مروری نیازمند شرایطی چون داشتن سه مقاله پژوهشی در آن موضوع است از تلاش برای این مهم خودداری کرده، این موضوع خود نشان دهنده­ی آن است که اساتید محترم تمرکز مطالعاتی در زمینه­ی تحقیقاتی مشخصی ندارند و این مسئله برای آینده­ی پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به شدت نگران کننده است.

نوشتن اسناد بالادستی و تنظیم سیاست­های راهبردی توسط کشورهای توسعه یافته بعد از جنگ جهانی قوت گرفت و شکل جدیدی از استعمار را رقم زد که در آن دیگر نیازی به حمله­ی نظامی و گذاشتن گمارده بر سر کشورهای کمتر پیشرفته نبود کشورهای توسعه یافته با تسخیر فکرها و ذهن­ها از دست برتر علمی خود در زمینه ی تکنولوژی استفاده می­کنند و با نگارش اسنادی چون سند 2040 دانشگاه استنفور به مشخص کردن نقش هر کشور در جهان می­پردازند. پروژه­ی ایران 2040 به دنبال دیکته کردن باورهای خود به جامعه­ی علمی ایران است، از بین بردن  زیر ساخت­های علوم­پایه در کشور ضمن تحقق این پروژه زمینه­­ساز القای ناامیدی بیشتر در فضای دانشگاه خواهد شد. حرکت علمی و پیشرفت‌های دانشگاه‌ها در دهه‌های اخیر به معنی واقعی کلمه چشمگیر و برجسته است اما جریانی با سرمنشأ خارجی و با امتداد داخلی سعی دارد با بی‌ارزش نشان دادن و یا کوچک شمردن حرکت علمی کشور و پیشرفت‌های به‌دست آمده، مردم و جوانان را ناامید کند. پروژه 2040 دانشگاه استنفورد با زیر سؤال بردن پیشرفت‌های علمی و دانشگاهی کشور سعی در بی ثبات کردن جایگاه علمی ایران دارد و متأسفانه عده‌ای هم در داخل در حرکتی مرکب از خباثت و خیانت با آن هم‌صدایی می‌کنند. تصمیم ها و تلاش­هایی که در دانشگاه رازی برای حذف و تضعیف علوم­پایه در جریان است ضمن گام نهادن در جهت تحقق سند 2040 سبب حقارت جامعه­ی دانشگاهی ایران خواهد شد.

 

 

 

لینک مطلب: http://www.bso.ir/News/67471.html